Chcete zobrazit informace, které jsou určeny výhradně odborníkům (podle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění), tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat.
  1. Kliknutím na tlačítko "ANO" výslovně prohlašuji a potvrzuji, že jsem odborníkem, tedy osobou oprávněnou léčivé přípravy vydávat či předepisovat. V případě, že nepatříte mezi osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat, opusťte prosím tyto stránky stisknutím tlačítka NE.
  2. Kliknutím na tlačítko "ANO" výslovně prohlašuji a potvrzuji, že je mi známa definice odborníka. V případě, že nikoliv nebo v případě, že nepatříte mezi osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat, opusťte prosím tyto stránky stisknutím tlačítka NE.
  3. Pro případ, že nejsem odborníkem, pak jsem seznámen s riziky, kterým se vystavuji v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům, přičemž tato rizika zcela akceptuji.
Přejete-li si pokračovat a tím potvrdit, že jste tímto odborníkem, stiskněte ANO.
AnoNe
Úvod pro odborníky        O firmě        Kontakty        Pomáháme druhým        Poradna       
Literatura


New possibilities for treatment of chlamydial infection with enzyme therapy

I. Mikazans

Clinic of Dermatovenerology of Riga, Latvia

6th Congress of the European Academy of Dermatology and Venerology, September 11 - 15, 1997, Dublin, Ireland - published in JEAVEQ 9 (Suppl,1), 1997, pp S 227, abstract P320. 

340 KA


The aim of study was to investigate a new possibility to use systemic enzyme therapy in order to increase the efficiency of pharmacotherapy of Reiter's disease caused by Chlamydia trachomatis.

Material and Method

40 Reiter's disease caused by Chlamydia patient including 28 males and 12 female, 16-51 years old. The patients were divided and randomized into a study group and a control group.
20 patients of control group received oral standard therapy for two weeks: doxycyclin 100 mg twice a day and nystatin 500 000 i.u. four times a day.
20 patients of the study group received standard therapy mentioned above for 2 weeks plus Wobenzym 5 tablets three times a day for 1 month.
The data obtained showed that for the patients of control group as a result of standard therapy clinical symptoms after 2 weeks disappeared in approximately 40%. Symptoms are decrease in 30% patients, and no changes in 10%. In the study group (additionally to standard therapy Wobenzym was given for 1 month) clinical symptoms disappeared to nearly 70% of patients, decreased in 24%, and no changes in 6% of patients.
In 1 month the etiological cure (PCR negative) were in 30% patients that had used standard therapy for 2 weeks. Among the patients who were treated with Wobenzym additionally for 1 month cure was 75%.
No serious side effects were observed.

 

Datum aktualizace stránky: 19. 1. 2016
Zkrácené informace přípravků Wobenzym a Phlogenzym
Volně prodejné léky. Bez úhrady ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění.

Inzertní stránky společnosti MUCOS Pharma CZ, s.r.o. - tel: (+420)-267 750 003