Systémová enzymoterapie pro odborníky
Chcete zobrazit informace, které jsou určeny výhradně odborníkům (podle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění), tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat.
  1. Kliknutím na tlačítko "ANO" výslovně prohlašuji a potvrzuji, že jsem odborníkem, tedy osobou oprávněnou léčivé přípravy vydávat či předepisovat. V případě, že nepatříte mezi osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat, opusťte prosím tyto stránky stisknutím tlačítka NE.
  2. Kliknutím na tlačítko "ANO" výslovně prohlašuji a potvrzuji, že je mi známa definice odborníka. V případě, že nikoliv nebo v případě, že nepatříte mezi osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat, opusťte prosím tyto stránky stisknutím tlačítka NE.
  3. Pro případ, že nejsem odborníkem, pak jsem seznámen s riziky, kterým se vystavuji v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům, přičemž tato rizika zcela akceptuji.
Přejete-li si pokračovat a tím potvrdit, že jste tímto odborníkem, stiskněte ANO.
AnoNe
Úvod pro odborníky        O firmě        Kontakty        Pomáháme druhým        Poradna        Stránky pro laiky         wobenzym.info
Literatura


Modulation of growth factor binding properties of a2-macroglobulin by enzyme therapy

Lauer D., Müller R., Cott C., Otto A., Naumann M., Birkenmeier G.

Institute of Biochemistry, University of Leipzig, Leipzig, Germany

Cancer Chemother Pharmacol (2001) 47: 4 - 9.


Abstract

Purpose: To investigate the binding of transforming growth factor-beta (TGF-b) to human a2-macroglobulin upon oral treatment of patients with proteases.
Methods: Volunteers were given a cocktail of active proteinases (Phlogenzym) composed of trypsin, bromelain and the additive rutoside orally over a period of 7 days at low dose followed by a bolus application. Before and after medication plasma was immediately withdrawn and binding of 125I-TGF-b to the proteinase inhibitor a2-macroglobulin was determined by electrophoresis and g-counting. Cell culture experiments were performed to study the effect of transformed a2-macroglobulin on TGF-b-stimulated proliferation of skin fibroblasts.
Results: Ingestion of proteinases was found to trigger the formation of intermediate forms of a2-macroglobulin displaying high affinity to TGF-b. Maximum binding of TGF-b was observed 1-2 h after bolus ingestion, and steadily levelled off with time. In vitro experiments demonstrated that complex formation of diverse proteinases (trypsin, a-chymotrypsin, bromelain and plasmin) with a2-macroglobulin conferred binding of 125I-TGF-b. a2-Macroglobulin transformed by methyl-amine or proteinases was found to abolish the TGF-b effect on fibroblasts in cell culture.
Conclusions: Intestinal absorption of proteinases triggers the formation of TGF-b binding species of a2-macroglobulin in blood. Mediated by this process high concentrations of TGF-b might be reduced via enhanced clearance of a2-macroglobulin-TGF-b complexes. Thus, proteinase therapy may have beneficial effects in treatment of fibrosis and certain cancers accompanied by excessively high TGF-b concentrations.
Key words: Proteinase therapy • TGF-ba2-macroglobulin • Cancer • Fibrosis

 

Datum aktualizace stránky: 19. 1. 2016
Zkrácené informace přípravků Wobenzym a Phlogenzym
Volně prodejné léky. Bez úhrady ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění.

Inzertní stránky společnosti MUCOS Pharma CZ, s.r.o. - tel: (+420)-267 750 003