Gynekologické záněty

Wobenzym snižuje opakování zánětů

Jak poznat gynekologický zánět?

Gynekologické záněty jsou infekční onemocnění, často pohlavně přenosná, která mohou postihovat jak oblasti vnějších, tak vnitřních genitálií. Mezi příznaky gynekologického zánětu patří:

  • bolesti v podbřišku,

  • nažloutlý nebo nazelenalý nepříjemně páchnoucí poševní výtok

  • pálení a svědění při poševním zánětu,

  • zesílené menstruační bolesti,

  • bolesti po pohlavním styku,

  • zvýšená teplota,

  • zrychlená (zvýšená) sedimentace a vyšší počet bílých krvinek.

 

Příčiny gynekologických zánětů

Gynekologické infekční záněty mohou mít čtyři různé původce:

  • bakterie (včetně chlamydií),

  • viry,

  • kvasinky,

  • parazity.


Je důležité vysvětlit, že intimní oblasti žen a prostředí uvnitř pochvy jsou přirozeně osídleny bakteriemi, z nichž některé zde dokonce hrají zásadní roli – bakterie ze skupiny laktobacilů udržují normální pH intimních partií, tj. kyselé pH okolo hodnoty 4–4,5. Tato přirozená rovnováha vaginálního prostředí je ale velmi křehká. Pokud dojde k jejímu vychýlení a ke změně přirozeného pH, zvyšuje se riziko infekcí, jelikož v takovém prostředí se pak lépe daří různým patogenům.

 

Co tedy negativně ovlivňuje přirozené pH intimních partií?

  • Nesprávná intimní hygiena – Vyvarujte se používání klasických parfémovaných mýdel.

  • Zapaření vinou nevhodného prádla – Nošení přiléhavého oblečení a prádla z umělých materiálů vytváří ideální prostředí pro invazi kvasinek, tj. teplo, vlhko a nedostatečný přísun vzduchu.

  • Hormonální nerovnováha – Kolísání hormonů například v těhotenství nepříznivě ovlivňuje přirozené prostředí intimních partií.

  • Oslabená imunita – Nedostatečná obranyschopnost činí organismus náchylným ke všem typům infekcí, včetně gynekologických zánětů.

  • Cukrovka – Glukóza unikající do moči při cukrovce je ideální potravou pro bakterie a kvasinky, které se snadno rozšíří do intimních partií.

 

Zánět pochvy

Zánět pochvy představuje jedno z nejčastějších onemocnění sexuálně aktivních žen. Jeho příčinou je narušení rovnováhy poševního prostředí v důsledku přemnožení patogenních mikroorganismů. Původcem poševního zánětu mohou být bakterie, paraziti nebo kvasinky. Společným příznakem onemocnění bývá ve všech případech výtok. Ten má u kvasinkové infekce bílou tvarohovitou konzistenci, zatímco v případě bakteriálního zánětu pochvy je nazelenalý a zapáchá po rybách. Často se k příznakům vaginálních infekcí přidává i svědění nebo bolest při souloži.

Zánět dělohy, vaječníků a vejcovodů

Gynekologické záněty mohou postihnout i vaječníky, vejcovody, dělohu a děložní vazy. Infekce se nejčastěji šíří vzestupně z pochvy do děložní dutiny k vejcovodům a vaječníkům. Může se ale šířit také lymfatickým nebo krevním oběhem z míst mimo pohlavní ústrojí při jiných zánětlivých onemocněních. Pacientky pociťují bolest v podbřišku, zvýšenou únavnost, teplotu nebo zimnici. Chronická forma zánětu se projevuje silnou nebo nepravidelnou menstruací.

mladé ženy na kávě

Léčba gynekologických zánětů

Léčbu gynekologických zánětů nepodceňujte. Pokud není zánět zcela doléčen, často se vrací a může přejít do chronického zánětu. S každým dalším prodělaným zánětem se pak zvyšuje hrozba neplodnosti, protože vejcovody se mohou stát pro oplodněné vajíčko neprůchodnými.
Podoba léčby se různí podle původce zánětu. V případě bakteriálního zánětu lékař-gynekolog zjistí pomocí stěru typ přítomné bakterie a na základě toho stanoví nejúčinnější antibiotika. Pokud jsou původcem zánětu kvasinky (nejčastěji rodu Candida), pacientce se podávají antimykotika.

Wobenzym snižuje opakování gynekologických zánětů

Podporu pro léčbu opakovaných a chronických gynekologických zánětů představuje lék Wobenzym, který optimalizuje průběh zánětů tak, aby proběhly co nejrychleji a bez následků. Speciální kombinace enzymů v něm obsažených posiluje obranyschopnost organismu, čímž významně snižuje opakování gynekologických zánětů až k jejich úplnému vymizení. Wobenzym navíc podporuje lepší průnik antibiotik do tkání zasažených zánětem, čímž zvyšuje jejich účinnost.

Dávkování Wobenzymu při opakovaných a chronických gynekologických zánětech

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.