Nemoci pohybového aparátu

Wobenzym zlepšuje hybnost kloubů a mírní bolest

Do pohybového aparátu počítáme kosti, klouby, svaly a ostatní měkké tkáně (např. vazy a šlachy). Nemoci a potíže, které jednotlivé složky pohybového aparátu postihují, můžeme podle příčiny rozdělit na mikrotraumata, traumata (tedy úrazy), degenerativní onemocnění a autoimunitní onemocnění.

Mikrotraumata: malá poranění šlach a svalů

Mikrotrauma je velmi malé poranění, které většinou není na první pohled vidět. Jedná se o miniaturní trhliny v kosterní svalové tkáni, ve fasciích, šlachách či kostech, jejichž příčinou bývá dlouhodobé jednostranné přetěžování pohybového aparátu v souvislosti s určitou sportovní disciplínou nebo profesí. Konkrétně se může jednat např. o „tenisový loket“, „golfový loket“, „zamrzlé rameno“, zánět Achillovy šlachy či syndrom karpálního tunelu. Mikrotraumata doprovází drobný zánět a otok.

Traumata neboli úrazy

Různě závažná poranění a úrazy jsou součástí běžného života. Stejně jako v případě mikrotraumat je doprovází zánět, jakožto obranná reakce imunitního systému na mechanické poškození tkáně, a otok. Rychlost hojení závisí na mnoha faktorech, mezi nimi například na prokrvení poškozené tkáně, životosprávě, stresu, věku nebo jiných onemocněních. Přečtěte si více informací o hojení ran po úrazech.

starší pár na procházce

Degenerativní onemocnění pohybového aparátu: artróza

K nejčastějším onemocněním pohybového aparátu patří potíže s velkými klouby degenerativního charakteru. Chrupavka, která za normálních okolností tlumí nárazy a zajišťuje odpružení kloubů, se začne rozpadat. Mezi klouby tak dochází ke tření, které se projevuje bolestí a otoky. Popsané onemocnění, nazývané artróza, postihuje většinou osoby nad 50 let. Nejčastěji se setkáme s artrózou kyčle a artrózou kolene. Přečtěte si více informací o artróze.

Autoimunitní onemocnění pohybového aparátu: revma

V případě autoimunitního onemocnění začíná imunitní systém jako patogen chybně rozpoznávat i buňky vlastních tkání. Napadeny tak mohou být i buňky pohybového systému. Nejčastějším autoimunitním onemocněním pohybového aparátu je revmatoidní artritida, při které dochází k zánětu kloubů – typicky jsou postiženy malé klouby v prstech na rukou, na chodidle a v zápěstí. Mezi příznaky revmatoidní artritidy patří otoky kloubů, bolesti kloubů, snížená pohyblivost, v závažnějších případech poruchy postavení kloubů až úplná nehybnost. Přečtěte si více informací o revmatoidní artritidě. Revma či artrózu často doprovází také mimokloubní revmatismus, který postihuje měkké tkáně v okolí kloubů.

Wobenzym zmírňuje bolest, urychluje hojení a regeneraci

Ať už je příčina jakákoliv, společným znakem vyjmenovaných onemocnění pohybového aparátu je zánět, doprovázený otokem a bolestí. Klíčovou roli při hojení zánětů sehrávají enzymy – zvláštní druhy bílkovin, které působí jako signální molekuly pro koordinaci imunitního systému.
Lék systémové enzymoterapie Wobenzym je sestaven ze speciální kombinace enzymů, které usměrňují průběh zánětu a vstřebávání otoku. Obsažené enzymy podporují činnost přetíženého lymfatického systému, usnadňují odbourávání poškozených tkání a odpadních produktů metabolismu. Tím urychlují průběh zánětu a vstřebávání otoku. Výsledkem je méně bolesti v klidu i při pohybu a zlepšená hybnost kloubů.

starší pár na procházce

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.