Revmatoidní artritida

Wobenzym zlepšuje hybnost a zmírňuje ranní ztuhlost

Revmatoidní artritida: příznaky

Revmatoidní artritida je onemocněním imunitního systému, který z neznámých důvodů začne poškozovat vlastní tkáně. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění, u nichž vzniká všeobecná zánětlivá reakce. V případě revmatoidní artritidy je tato zánětlivá reakce lokalizována především v drobných kloubech prstů na rukou, někdy také na chodidle a v zápěstí, ale může napadnout také srdce a plíce, kde se vytvoří revmatoidní uzly. Postižené klouby jsou zduřelé, bolestivé a bývá v nich nadměrné množství tekutiny.
V počáteční fázi onemocnění se objevují bolesti kloubů nejen při pohybu, ale také v klidu. Zejména po ránu jsou klouby ztuhlé a obvykle trvá i déle než hodinu, než se jejich hybnost zvýší. U pacientů se často vyskytuje také únava, vyčerpání a horečka.
Revmatoidní artritida je často zaměňována s artrózou – zcela odlišným onemocněním degenerativní povahy. Přečtěte si více o artróze.

Proč vzniká revmatoidní artritida?

Revmatoidní artritida patří do skupiny autoimunitních onemocnění, u nichž se doposud nepodařilo identifikovat jednoznačné příčiny. Není tedy zatím jasné, z jakého důvodu není imunitní systém schopen rozlišit vlastní buňky od patogenů a začne napadat zdravé tkáně. V současné době se jako možné příčiny diskutují především genetické vlivy, životní prostředí a mikrobiální nerovnováha v organismu.

Jak léčit revmatoidní artritidu

V léčbě revmatoidní artritidy se během posledních let dosáhlo značného pokroku v souvislosti s objevem a zavedením tzv. biologické léčby, která působí přímo na imunitní systém a brání mu napadat vlastní organismus prostřednictvím zánětu. Další směr terapie se soustředí na utlumení symptomů a zlepšení hybnosti. Nedílnou součástí léčby revmatoidní artritidy je proto rehabilitace a fyzikální léčba, jejichž úkolem je právě zvýšení hybnosti zasažených kloubů. Léčbu mohou doplňovat symptomatické léky analgetického charakteru, které zmírní bolesti kloubů.

žena se psem hrající na piano

Wobenzym zlepšuje hybnost kloubů a zmírní bolesti

Jako součást komplexní terapie revmatoidní artritidy se osvědčilo podávání léku systémové enzymoterapie Wobenzym. Klinické studie prokázaly jeho schopnost zlepšit hybnost kloubů a ulevit od ranní ztuhlosti. Wobenzym zmírňuje bolesti v klidu i při pohybu. Díky speciální kombinaci obsažených enzymů též příznivě ovlivňuje imunitní reakce organismu a omezuje projevy zánětu. Wobenzym je srovnatelně účinný jako nesteroidní antirevmatika při nízkém výskytu nežádoucích účinků.

Dávkování Wobenzymu při revmatoidní artritidě

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.