Enzymy ve Wobenzymu

Wobenzym: váš zdroj enzymů

Enzymy jsou zvláštními druhy bílkovin, které umožňují, řídí a urychlují všechny chemické reakce v organismu.
Wobenzym obsahuje unikátní kombinaci enzymů, jejíž účinnost je ověřena řadou kontrolovaných klinických studií a více než 50letou praxí. Každý enzym v přesně stanoveném množství zde má svůj význam. Hlavními nositeli klinického účinku jsou enzymy, které štěpí bílkoviny – tzv. proteolytické enzymy. Kromě štěpení bílkovin se proteolytické enzymy podílejí rovněž na regulaci funkcí imunitního systému a rozpouštějí sraženiny v cévách.
V léku Wobenzym jsou proteolytické enzymy doplněny o další enzymatické složky, které jejich činnost doplňují a posilují. Navíc v něm nalezneme rutin, který zpevňuje cévní stěnu a stabilizuje její funkce.

Wobenzym obsahuje tyto enzymatické složky:

  • Trypsin je proteolytický enzym, produkt slinivky břišní. Jako součást pankreatické šťávy je vylučován do tenkého střeva, kde se podílí na rozkladu bílkovin. Rozvolňuje peptidové vazby proteinů, které mění na volné aminokyseliny. Ty pak mohou být buňkami střevní stěny snadněji vstřebávány. Určitá část trypsinu se vstřebává do krevního oběhu, kde se účastní mimo jiné regulace činnosti imunitního systému.

  • Bromelain je enzymem rostlinného původu, který se běžně vyskytuje v ananasu (především v jeho stvolu). Bromelain způsobuje štěpení látek bílkovinné povahy (je tedy také proteolytickým enzymem), má silné protizánětlivé účinky a významný potenciál k rozpouštění sraženin v krevních i lymfatických cévách, které vznikají například po poraněních, úrazech či operacích. Přispívá tak k uvolnění uzavřených drobných cév, k obnově cirkulace a drenáže a tím ke vstřebávání otoků a k hojení ran.

  • Chymotrypsin je podobně jako trypsin enzymem živočišného původu, který se podílí na trávení bílkovin. Tělo si jej přirozeně vytváří samo ve slinivce. Následně je vylučován do dvanáctníku, kde štěpí bílkoviny a odbourává škodlivé odpadní látky, které vznikají při zánětech. Dále podporuje vstřebávání krevních sraženin a čištění ran, ze kterých pomáhá odstraňovat odumřelé části tkání.

  • Papain je proteolytický enzym, který se získává z papáji. Stejně jako bromelain a trypsin se podílí na štěpení bílkovin, čímž napomáhá trávení. Dále zmírňuje záněty a podporuje léčbu kožních problémů, jakými jsou ekzémy či bércové vředy. Papain také dokáže odbourávat fibrin z vnitřních stěn cév, čímž působí proti srážení krve.

  • Pankreatin je souhrnné označení pro enzymatickou směs různých enzymů slinivky břišní. Jejich role v léku Wobenzym je především podpůrná – spočívá ve vytváření podmínek pro činnost proteolytických enzymů.

  • Amyláza je obecné označení pro skupinu enzymů, které jsou schopny štěpit cukry neboli sacharidy. Podobně jako pankreatin má v léku Wobenzym podpůrnou funkci.

  • Lipáza je naproti tomu označení pro skupinu enzymů, které jsou schopny štěpit tuky. V medicíně a farmacii se enzymy ze skupiny lipáz samostatně používají především u zažívacích těžkostí. V léku Wobenzym plní lipáza rovněž podpůrnou roli tím, že optimalizuje podmínky pro činnost proteolytických enzymů.

 

Léčebná metoda využívající směsi rostlinných a živočišných enzymů k působení na organismus jako celek se nazývá systémová enzymoterapie. Přečtěte si, kdy vám systémová enzymoterapie může pomoci.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.